Hellow světe nezávislosti?

11. ledna 2012 v 17:17 | prema van smuuf |  pro.duXe
Po dlouhé době se svěřuji s nějakým tím updatem mého tvůrčího života. Ten začal pomaličku a polehoučku prozkoumávat tajemné vody nezávislejšího tvůrcovství.

Jak jde čas, tak zjišťuji jak neviditelně zrádné může býti vydávání hudby přes nějaký label, který - ač to možná myslí dobře - toliko užitku menšímu producentovi nabídnout vůbec nemusí. Když si digitální shop z $1.5, za který má váš track prodávat, uzurpuje rovných 50%, a z toho zbytku si label vezme dalších 40% či 50%, tak za jednu prodanou nahrávku (mluvíme-li o originále; u remiksů se ta částka ještě jednou dělí) člověk dostane zhruba něco kolem 0,375 dolarů = 7,5 kč (více se o tom rozepisuje můj známý a australský producent Aaron Static hier: http://bit.ly/zkftow). To je sice hezké - nechci znít nevděčně, za dva prodané tracky mám na párek v rohlíku ;D - ale co to má sakra být?

Mými toulkami Ústavem hudebních věd na filozofické fakultě Masarykovy univerzity postupně odhaluji situaci, v níž se současný hudební průmysl docela nachází - a jak velice rychle se může zvrhnout do propasti, která bude pro hodně zúčastněných fatální. Tenhle náznak dokáže trknout každého, kdo ví, kdo je to David Guetta (ano, jsou to věci jistě poutavé a lidem se na ně skvěle tancuje, avšak pořád to jsou jen a jen hromady sraček) a jak to s ním vlastně bylo a je.
Rozhodl jsem se proto se aktivně připojit do proudu, který dle mého názoru bude v budoucnu míti stále větší a větší slovo v prodeji a distribuci hudby - do (relativně) nezávislého hudebnictví.

V praxi jde tedy jen o to, že jsem si vytvořil profil na serveru bandcamp.com, který na první pohled vypadá jako normální stránka s profily hudebníků, kam si můžou nahrávat tracky, které posléze lidé můžou poslouchat a stahovat. Avšak oproti většině ostatních podobných serverů bandcamp dokáže zprostředkovat i prodej - a to za více než rozumných podmínek. Autor si určí za jakou částku si posluchač může nahrávku stáhnout - pokud vůbec; dá se nastavit i stažení zdarma, serveru z transakce jde pouhých 10 procent (ach, jaká změna!) a zbytek jde přímo tomu, kdo si odměnu zaslouží - autorovi, hudebníkovi, skladatelovi, producentovi. No není to krásné? Juch.

A proč to celé píšu?
Protože tohle:
Memories

A ještě tohle:
Prema van Smuuf feat. Indigo - Hear Meow

Takže se prostě přijďte podívat, a třeba si to poslechněte. A třeba si to i stáhněte.

Nedělám si iluze, že by někdo z místních luků a hájů byl opravdu ochotný za osm minut hudby zaplatit něco málo přes dvacet korun. Avšak doufám, že se za nějakou dobu do takového stádia, kdy nám to nebude hloupé, dostaneme. A také doufám, že to nebude za moc dlouho. Protože to aby hudebníci, kteří (alespoň prozatím ;D) nepatří pod nějaký velký a zlý label, postupně nevymřeli na smrt.

NE ASI.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 6:02 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

2 Prema van Smuuf Prema van Smuuf | 13. ledna 2012 v 15:19 | Reagovat

Jednorožci jdou mimo mě, sorry.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama